проф. д-р Наталия Грънчарова, дм – Факултет по Дентална медицина, катедра „Детска дентална медицина“
доц. д-р Емилия Карова, дм – Факултет по Дентална медицина, катедра „Консервативно зъболечение“
Изследователската програма включва: 1. Подбор на пациенти за провеждане на клиничното изследване; 2. Подбор на екстрахирани зъби – интактни и с кариозни лезии, събрани от пациенти; 3. Провеждане на компютърно микротомотрафско изследване; 4. Дигитален фотометричен и колориметричен анализ на кариозни лезии в емайла; 5. Изолиране на първични мезенхимни зъбни стволови клетки. 6. Поддържане на клетъчни култури от мезенхимни клетки от зъбна пулпа и гиннгива в автокринна среда; 7. Третиране на клетъчни култури от мезенхимни клетки от зъбна пулпа и гингива с различни суаблативни лазерни облъчвания; 8. Вземане на материал в транспортни среди от кариозен и афектиран дентин за
Публикациите в този раздел са създадени в рамките на проект BG-RRP-2.004-0004-C01: „Стратегическа научноизследователска и иновационна програма за развитие на МУ-София”, финансиран от Европейския съюз-NextGenerationEU чрез Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България.
микробиологично проучване на антимикробен ефект на Er:Cr:YSGG лазер върху кариесогенни микроорганизми; 9. Микробиологичен и молекулярно-генетичен анализ на проби от кариозен и афектиран дентин преди и след лазерна екскавация; 10. Подготвяне на петрита с 24 часови култури кариесогенни микриорганизми (S.mutans и L.acidophilus) от лиофилизирани щамове за изследване на антимикробната активност на Еr:Cr:YSGG лазер и диоден лазер; 11. Статистическа обработка на данните, оформяне на крайния научен продукт.
ЗАКУПЕНА АПАРАТУРА