Работната програма е изградена от шест работни пакета (РП), съответстващи на изследователските цели и поставящи грижата за пациента е в центъра на проучванията. РП 1 е посветен на идентифицирането и валидирането сред българската популация на лесно приложим неинвазивен метод за оценка на съдовото стареене. В РП 2 част от идентифицираните лица (n=350) с признаци на ранно съдово стареене ще бъдат поканени за извършване на допълнителни клинико-инструментални и лабораторни изследвания.
Въз основа на получените резултати се очаква да има следната група пациенти – 200 пациенти с ранно съдово стареене и без сърдечна недостатъчност, 50 пациенти със сърдечна недостатъчност със запазена фракция на изтласкване и без белодробна хипертония и 100 пациенти със сърдечна недостатъчност със запазена фракция на изтласкване и с белодробна хипертония.
Двете групи пациенти със сърдечна недостатъчност със запазена фракция на изтласкване ще влязат в работни пакети 3, 4 и 5. Проучванията в работен пакет 3 са насочени към прецизна
Публикациите в този раздел са създадени в рамките на проект BG-RRP-2.004-0004-C01: „Стратегическа научноизследователска и иновационна програма за развитие на МУ-София”, финансиран от Европейския съюз-NextGenerationEU чрез Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България.
клинико-инструментална оценка на включените пациенти чрез инвазивни и неинвазивни методи. В рамките на РП 4 и 5, геномен анализ със секвениране на цяла екзомна ДНК (WES) (n=150) и микроРНК (miRNAs) (n=36), имунохимичен анализ на избрани серумни биомаркери за съдово ремоделиране и масспектрометричен протеомен анализ (n= 150) ще бъдат извършени. Получените данни от работни пакети 3, 4 и 5 ще бъдат анализирани в РП 6, за да се търсят зависимости при работа с големи масиви от данни с оглед на прецизно фенотипиране на заболяването като предпоставка за персонализирано поведение и лечение.