Над 200 човека взеха участие в Първата национална конференция за донорството на генетичен материал, организирана на 21 ноември (четвъртък) от Факултета по обществено здраве „Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн“, Изпълнителна агенция “Медицински надзор” и Фондация ,,Искам бебе’’. Патрон на инициативата, проведена в УМБАЛ „Света Екатерина“, е проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн.
Сред целите на конференцията е обединяване на държавни институции, лекари, реципиенти и донори – четирите страни, от които зависи развитието на процедурите по асистирана репродукция и местното донорство. Затова и името на кампанията е „Квадратът на живота“.
Водещ на конференцията беше проф. Александрина Воденичарова, дм декан на ФОЗ „Проф. д-р Ц. Воденичаров, дмн“. Медицински университет-София засвидетелства съпричастността си към темата с присъствието на цялото ректорско ръководство, а лично ректорът на Медицински университет-София, проф. д-р Бойчо Ланджов, дм откри срещата.
„В съвременното българско общество, за което демографският спад е наболял проблем, събития като това дават надежда за промяна, за диалог и подкрепа в полза на живота“, каза той в приветствените си думи. „От значение е повече хора да имат не само достъп до възможностите, които съвременната медицина им дава, но и познанието за тези възможности, за да направят своя информиран избор“, заключи проф. Ланджов и пожела успех на събитието.
Патронът на събитието, проф. Воденичаров в емоционално приветствие сподели: „Моето най-дълбоко желание е това събитие в подкрепа на донорството на генетичен материал да се превърне в наша кауза, в кауза на цялото медицински съсловие“. Той подчерта нуждата от информационна кампания, за да се създадат условия за подкрепа на тази кауза, за биологичното възраждане на българския народ, и оттам – на България като държава на духа.
Нуждата от осведоменост по темата посочи като първа нужна стъпка и председателят на Фондация „Искам бебе“ – адвокат Мария Янева. От страна на фондацията говори и основателката и, Радина Велчева, която представи и гледната точка на реципиентите на генетичен материал. Донорството бе представено от първо лице от Милена Златкова, радиоводеща, която сподели своя опит и мотивация да предприема тази смела стъпка.
Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, Иванка Динева, представи национална статистика за процедурите по асистирана репродукция. През последните години се наблюдава траен ръст в броя на процедурите с донорски генетичен материал (42% общо за 4 години), което сочи, че все повече семейства се обръщат към асистираната репродукция и разчитат на донорски генетичен материал като средство за сбъдване на мечтата за дете.
„Само 12% или 1787 от извършените процедури по асистирана репродукция през 2023 г. са били с донорски яйцеклетки. А всички процедури по асистирана репродукция през годината са 14 566“, сподели г-жа Динева.
Доц. д-р Мария Юнакова, дм, председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ) сподели опита си като специалист по асистирана репродукция и подчерта, че над 12 милиона бебета в света са родени с възможностите на асистираната репродукция.
Председателят на Националното представителство на студентските съвети Ангел Стойков представи и анализира изследване за нагласите сред студентите относно житейските им приоритети в контекста на репродуктивните проблеми.
В конференцията участваха и още авторитетни специалисти в областта на репродуктивното здраве, етиката и медицината като проф. д.н. Стоян Ставру – юрист и философ, доктор по гражданско и семейно право, доц. д-р Маргарита Станкова – психиатър и създател на Националната програма за психо-емоционална подкрепа към Фондация „Искам бебе“ и Валентина Иванова – член на УС на Фондация „Искам бебе“.
Говорещите се обединиха около извода, че е от изключително значение студентите по медицина и обществено здраве, младите лекари, медицински сестри и акушерки, да бъдат добре информирани не само за медицинските аспекти на донорството на яйцеклетки и сперматозоиди, но и за правните и етични въпроси, които съпътстват този процес. Те трябва да бъдат подготвени да консултират своите бъдещи пациенти и да се справят с предизвикателствата на един непрекъснато развиващ се медицински сектор.
Желанието на организаторите е да успеят, с помощта на всички партньори, да проведат подобни информиращи събития и дебати из страната.