СТРАНИЦИ
обща снимка на участниците

Съвместна интензивна програма Медицинска хуманитаристика с международно участие

Факултет по обществено здраве „Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн“ и Департамент по езиково обучение и спорт организираха Съвместна интензивна програма (BIP) по Медицинска хуманитаристика, която се осъществи в периода 31.03. – 4.04. 2025 г. В програмата се включиха д-р Лизета Ловет от Университета в Кийли, Великобритания и д-р Райнер Брьомер от Марбург, Германия, лектори от партньорските университети като Факултетът по медицина на Университет на Крит, Гърция, Институтът за история на фармацията и медицината – Марбург, Германия, Румънско-американски университет – Букурещ, Румъния, Университет за социални и медицински науки в Люблин – Полша, както и преподаватели от Факултета по обществено здраве и чуждестранни студенти. Участието на председателя на Асоциацията за медицинска хуманитаристика д-р Дженифър Патерсън от Университета Гринуич допринесе за високото ниво на този форум.

Събитието бе изключително обогатяващо както като програма, така и като тематики от идеологии на „грижата“, възприятия и очаквания към професионалния дълг, изкуство и патология, както и как да използваме изкуствения интелект за изучаване на исторически текстове и други.  

Разнообразието от формати на представяне кореспондираше напълно с богатата методология и теоретични инструменти от различните сфери на науката, които медицинската хуманитаристика използва. Чрез лекции, презентации, групови проекти и дискусии изследвахме различни гледни точки, споделихме добри практики и в бъдеще ще оценим значението на медицинската хуманитаристика в епохата, в която изкуственият интелект все повече навлиза в нашето ежедневие.  

Модератор и идеен организатор на научното събитие беше ст. пр. д-р Василка Николова, която въвежда преподаването на Медицинска хуманитаристика през 2010 г. на български и чуждестранни студенти-медици в Медицински университет-София и това обучение бележи значим интерес и утвърждава авторитета на Медицински Университет-София на национално и международно ниво.

В рамките на програмата беше изнесен доклад за постигнатите резултати от съвместния проект между ФОЗ „Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн“ и ДЕОС, финансиран от Съвета за медицинска наука на МУ-София на тема: „Имплементиране на дисциплината „Медицинска хуманитаристика“ в програмата за обучение на Медицински университет – София“ с Договор Д-153 от 29.05.2024г..

След презентацията „Въведение в българския език и култура“ присъстващите се включиха в забавен урок по български народни танци, изнесен от колеги от Българска Академия на Науките.