Заместник-ректорът по наука и акредитация на МУ-София, проф. Красимира Йончева, дфн откри научен семинар на тема „Геномна медицина за по-добро здраве“, който се проведе в Аулата на УМБАЛ „Св. Екатерина“ на 7 ноември 2024г.
Събитието бе организирано от Медицински университет-София и Британско посолство – София, в рамките на проекта „Геномът на България“, по който висшето училище е водещ партньор.
Целта на семинара бе да се почерпи от натрупания опит в Обединеното Кралство и да се постави началото на национална дискусия за стратегията за развитие на геномната медицина с представители на всички заинтересовани страни: научната и медицинска общност, изпълнителната и законодателната власт, индустрията и пациентите.
Въвеждащата презентация бе „Значението на геномните изследвания в съвременната медицина“ на д-р Жасмина Коева-Балабанова, председател на Български Алианс за Прецизирана и Персонализирана Медицина (БАППМ), Представител на България за инициативата „1+ милион генома“ и член на специалната група към ЕК за „1+МГ“ .
След това д-р Джоан Хакет, вицепрезидент „Здравни системи и услуги“ на „Айкювия“ представи глобалните тенденции в областта на прецизираната медицина, както и геномния проект, протекъл в Обединеното кралство – Genomics England. Тя разказа за опита, добрите практики и резултатите от инициативата.
Атрактивна презентация на проекта „Геномът на България“ направи проф. Радка Кънева, дб, ръководител на Центъра по Молекулна Медицина към МУ-София, водещ български изследовател в GDI и GoE, Представител на България в специалната група към ЕК за „1+МГ“. Тя разказа повече и за участието в Европейските проекти в рамките на 1+МГ като предизвикателства, възможности и перспективи.
Официално бе обявено началото на два важни европейски проекта свързани с разитието на геномната медицина – Европейското партньорство за редки болести (ERDERA) и „Геномът на Европа“ (GoE) в които МУ-София се включва като партньор.