СТРАНИЦИ
проф. Костадин Костадинов

Звено „Изследователски университет“ проведе обучение за защита на интелектуалната собственост

Практическо обучение на тема „Интелектуална собственост: Трансфер на научно знание и технологии в практиката“ се проведе на 22.04.2025 г. в 4-та аудитория на Медицинския факултет на ул. „Здраве“ №2. Събитието беше организирано от звено „Изследователски университет“ при Медицински университет – София и бе предназначено за изследователи, работещи по проект BG-RRP-2.004-0004-C01 „Стратегическа научноизследователска и иновационна програма на МУ-София“.

Лектор на обучението беше проф. Костадин Костадинов, член на ASTP и IEEE, който запозна участниците с основните принципи и механизми за защита на интелектуалната собственост, фокусирайки се върху специфичните нужди на научните изследователи.

В своята презентация проф. Костадинов подчерта значението на интелектуалната собственост в съвременното общество, основано на знанието. „От най-голямо значение в новата ера не е способността за масово производство на материални блага, а способността да се създават нови видове знания,“ заяви той пред аудиторията.

Обучението обхвана няколко ключови теми, сред които:

  • Същност на интелектуалната собственост и нейните видове;
  • Разлики между патент и полезен модел;
  • Процедури за защита на интелектуалната собственост на национално, европейско и международно ниво;
  • Ограничения при публикуване на научни резултати преди регистриране на интелектуална собственост.

Особен интерес предизвика разяснението относно ограниченията при публикуване на научни резултати. Участниците научиха, че публикуването на информация за същността на изобретението 6 месеца преди заявяването на патент чрез абстракти, постер сесии, семинари или дисертации може да дисквалифицира изобретението от патентна защита.

Като успешни примери бяха представени три случая на комерсиализация на научни изследвания: Klocke Nanotechnik GmbH (Германия), Microna Ltd. и CapsiBo Ltd. (България). Последният пример е особено впечатляващ, тъй като е основан от д-р Иван Лютаков, бивш докторант в Медицински университет – София, който е разработил проект за механично електронно контролирано хапче.

В проекта „Стратегическа научноизследователска и иновационна програма за развитие“ е заложено МУ-София да подаде 8 нови международни патентни заявки и да сключи 5 споразумения с бизнеса до средата на 2026 г.